ASUS N61JQ özel seri notebook kullanıcısı olarak, uzun zamandır sıfır sorun ile performans limitlerinin üzerinde projeleri sürdürdüğüm notebook’un ekran ile ana kasa arasındaki bağlantıyı sağlayan tutaç menteşelerinden yakın zamanda bir tuhaf ses belirtisi… Notebook ekranını açıp kapatırken sonunda çat diyerek bir ses…

Geçmiş olsun… Benden bu kadar diyen menşete kırıldı. Ekran tek dişi kalmış canavar olarak kasaya tek menteşe ile bağlı kaldı. Ekran’ın sağ menteşesinin kırılması kötünün iyisi. Çünkü sol menteşe içerisinden ekran bağlantı kabloları geçiyor. Sorunu anladınız, ekranın menteşesi kırık, nasıl tamir edilecek?

1-Asus Garanti ve Yetkili Servis Adımı: ASUS Türkiye ile telefondan iletişime geçerek sorunu bildirdim. İlk olarak uzman incelemesi yapılacak, eğer garantisi varsa sıkıntı yok her türlü yapılır (kullanıcı hatası demediği sürece). İnternet üzerinde biraz araştırma yaptığımızda görüyoruz ki; ASUS N61J serisinin çoğunda ekran menteşesi kırılma olayı yaşanmış. Beklenen piyango bana da çıktı.

ASUS TR veya Yetkili servise gittiğinizde iş yoğunluğu ve şirketin çalışma prosedürleriyle birlikte ortalama 20 İş günü bilgisayarınız serviste pinekleyecek. Yedek bilgisayarım var diyorsanız verin yatsın bilgisayar. 20 gün sonra sizde. Ağrısız başın, dertsiz aşın.

Eğer kullanıcı hatası kaynaklı bir durum ise; size masraf çıkacaktır. Ortalama 200-240 TL civarında bir menteşe arasına para sıkışmış olacak.

2-BEN BU İŞİN USTASIYIM: Sen sen evet sen! Bu işin ustası ve her işten anlayan o kişi… Ben kendim hallederim diyorsan eğer, menteşeleri internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Çift olarak satılır, 25 TL – 50 TL arasında değişen yan sanayi parçalar bulunur. Hemen şimdi google’la!

3-YETKİLİ OLMAYAN, İŞİN EHLİ BİLGİSAYAR TAMİR NOKTALARI: İlk olarak her bilgisayar tamir servisine güvenmeyin, notebook türü cihazlar için en önemli, hassas noktalardan biridir ekran alanı tamir işlemleri. Bu nedenle gittiğiniz servisin içinde kişilerin uzmanlık sertifikalarını sorun, göz gezdirin. Eğer böyle bir durum söz konusu ise tamir tezgahına bir bakın kalabalık görünüyorsa tamam doğru yerdesiniz. Neden bunu söylüyorum bilgisayar konusunda pek fazla bilgisi olmayan vatandaşlarımızın daha büyük sorunlar yaşamaması için.

Gelelim dışarıda yaptırdığım tamirat işlemlerine:

-Abicim n61j menteşe kırık ne kadar yaparsın?

-Ekran’da sıkıntı var mı? – Yok

-Biz mi takacağız? -Evet siz takacaksınız.

-120 TL olur abicim. -Yap birşey.  -110 olur.

-Ne kadar sürer? – 1/1,5 Saat

-Al abicim hasta buyrun.

Serviste beklersiniz, teknikerin elinde iş yoksa elinin pratikliğine göre 45dk içerisinde tamamlanır. Hali hazırda notebook’un tamir için parçaları yayılmışken iç temizliğini ve işlemci ile soğutucu arasında bulunan termal macun ilavesini yaptırın. Böylelikle eğer bilgisayarında aşırı ısınma sorunları var ise, uzun bir süre ısınma sorunlarını geride bırakmış olacaksınız.

Menteşe Değişimi + İç temizlik bakımı toplamda 140 TL ile tamamlandı. Ustanın eline sağlık.