WAMP  kurulu bilgisayarımızda localhost’da veri çalışmaları yaparken bir sorunla (magic_quotes_gpc) karşılaştım. MySQL veri eklemede yazıların başlık kısmında olan (‘) tırnak işareti sıkıntısı. Sunucu veriyi execute ederken hop veri eklenemiyor. Ufak bir function yazayım dedim tırnak işareti için addslashes falan uzun işler, masraflı dertli pahalı işler.

Php’de SQL injection olaylarını önlemek amacıyla yapılmış bir önlem aslında fakat biz localde çalışma yapacağımızdan dolayı ufak bir ayarla formumuzda text olarak gönderdiğimiz verinin içerisindeki tırnak işaretlerinide sıkıntısız olarak MySQL’e işletecebileceğiz.

Şimdi sunucumuzdaki php.ini dosyasını açıyoruz ve ardından; magic_quotes_gpc kelimesini dosyada aratıyoruz. Karşımıza gelen sonuçta magic_quotes_gpc ifadesinin karşısında “Off ” bulunuyor. Yani kapalı tırnak işaretleri varsa formdaki veride MYSQL’de işlem yaptırmıyor.

magic_quotes_gpc = On  şeklinde değiştiriyoruz ve ardından sunucu servislerini tekrar çalıştırıyoruz. Evet bitti! Şimdi dosyanıza gidin ve formunuzda tırnak işareti kullanarak MySQL’e veri ekleyebilirisiniz.