IIS, Apache Server Port Ayarları

IIS ve Apache serverı (.asp, .php) aynı bilgisayarda kullanmak isteyenler ufak bir port değişikliğiyle istediklerini yapabilirler. Bu sayede hem php hem asp ile olan işlerinizi kendi bilgisayarınızda yapabiliyorsunuz.

IIS kontrol penceresinden. Sol taraftaki bilgisayar adınıza tıklayıp menüyü açın. Hemen altındaki Web siteleri menüsünüde açın. O menü altında “Varsıyalan Web Sitesi” bölümü var onun üzerinde sağ tuş yapıp özellikler sekmesine tıklayın. Açılan pencerede “TCP. Bağ. Nok.” var. Oradaki “80” değerine örnek bi rakam girin kullanılmayan bir port mesela benimki “8080” bunu yazın ve “Tamam” diyip pencereyi kapatın.

Artık herşey tamam. Bundan sonra yapacağınız şey ise şöyle. Asp dosyalarınızı çalıştırırken şöyle çalıştırın. “http://localhost:8080/websitem/default.asp” gibi. Apache server’inizde bi değişiklik olmadığı için php’yi eskisi gibi. “http://localhost/websitem/” şeklinde çalıştırabilirsiniz. Ben bu yöntemi kullanıyorum ve sorunsuz çalışıyor.

Yapmış olduğumuz port değişikliğiyle, Apache ve IIS çakışmasını önlemiş olduk. İsterseniz port değişikliğini Apache Server’a uygulayabilirsiniz IIS’i değiştirmek istemiyorsanız.