Google DMCA Uyarısı Kaldırma Bildirimi Şikayet

Google yasal süreçler ve bir çok telif haklarını korumak amaçlı, yasal kaldırma istekleri sayfasında “DMCA” itiraz ve şikayet sistemi kullanıyor. Herhangi bir websitesinde size ait olan, sizden izin alınmadan ya da bilginiz dışında kullanılan bir içerik mevcut ise gerekli belgeleriniz ile Google’a site hakkında şikayet ve içeriğin kaldırılması hak talebinde bulunabilirsiniz.

İlk olarak Google Yasal kaldırma istekleri sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
https://support.google.com/legal/answer/3110420?rd=1

İçeriği Google’dan kaldırmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?rd=1/troubleshooter/1114905?rd=1

Hak sahibi olarak Google’a Kaldırma DMCA başvurunuzu yaptıktan kısa bir süre sonra Google’dan size geri dönüş yapılacaktır. Form doldurma işleminin ardından süreç mail iletişimiyle devam etmektedir.

Sonuç olumlu olursa, size ait hak talebinde bulunduğunuz içerik, Google aramalarından kaldırılır, ve size ait hak bilgisi arama sonuçlarında gösterilir.

İçeriğin bulunduğu sitede size ait bir çok izin alınmaksızın yayınlanan digital içerikleriniz mi bulunuyor? Bu durumda Google’a tekrar DMCA yasal kaldırma itirazında bulunabilirsiniz. Google bu durumda ilgili içeriğin bulunduğu websitesini Google arama sonuçlarından tamamen çıkartır ve sizin DMCA bildirimizi arama sonuçlarında gösterir.  İçeriğin bulunduğu siteye Google arama sonuçlarından bir giriş artık yapılamaz.

Google, politikası gereği, Dijital Binyıl Telif Hakkı uyarınca alınan telif hakkı ihlali uyarılarına uyar.

DMCA şikayetinin ulaştığı websitesi sahibi ne yapmalı?
Sitenizde yasal olmayan, telif hakkı başkasına ait bir içeriği izin olmaksızın yayınladınız ve size Google tarafından DMCA bildirimi e-mail olarak geldi. Bu durumda;

-Sitenizde şikayete konu tüm içerikleri hızlıca kaldırılmasını sağlayın.
-İçerikleri kaldırdıktan sonra gelen maile cevap olarak ilgili içeriklerin kaldırıldığını belirtin.

Eğer yapılan DMCA itirazının yanlış olabileceğini düşünerek, kaldırma isteğine itiraz etmek istiyorsanız size gelen maile cevap yada belirtilen linke tıklayarak itiraz formunu doldurarak geri bildirimde bulunun, süreci takip edin. Süreç olumsuz sonuçlanırsa içeriği kaldırmak zorundasınız.

Google, DMCA şikayetini dikkate almayan websitene nasıl yaptırım uygular?
DMCA şikayeti uluslararası kabul gören yasal kaldırma isteğidir. İlk olarak size gelen şikayet üzerine websitenizde içeriği kaldırmaz iseniz Google 48-72 saat aralığında sitenizi tüm Google arama sonuçlarından çıkartır, artık sitenize Google referanslı organik ziyaretçilere gelemez. Buda büyük bir kayıp olur. İçeriği kaldırın, illegal işlerden uzak durun.

Size DMCA (Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası) şikayetleri gelmeye başladı ve halen yayına devam ediyorsunuz, kurum ya da kişiler hakkınızda dava açabilir. Beklenmedik daha kötü durumlara düşebilirsiniz.

Özgün, Kaliteli ve Yasal websiteleri dilerim…

DMCA Hakkında detaylı bilgi için;
DMCA Protection & Takedown Services http://www.dmca.com/ websitesini ziyaret edebilirsiniz.