Son günlerde birçok kez adının soyadının yada resminin google da çıkmasından şikayet eden, yakınan bir çok kişiden mail alıyorum. Adım soyadım googleda çıkmasını istemiyorum, benim resmim çıkıyor onu nasıl silebilirim?, googledan bilgilerimi silme, arama sonuçlarında bilgilerim çıkıyor vb. şekilde istek ve şikayetler. Dileğiniz üzere bunlar kaldırılabilir fakat bazı adımları bulunmaktadır.

İlk olarak ad soyad bilgilerimi silmek istiyorum?
– Aynı adı ve soyadı kullanan tek insan siz değilsiniz. Bu siz olabileceğiniz gibi sizin olmama ihtimalinizide göz önünde bulundurunuz. Eğer arama sonuçlarındaki ilgili sayfaya yönlendiğinizde konu sizinle alakalıysa 2.adım(belirteceğim aşağıda) geçmelisiniz.

Google’da fotoğrafım veya resmim çıkıyor, onu nasıl silebiliriz?
– Google’da bulunan tüm içerik 3.part yani google dışı sitelerden veri alımıyla sağlanmaktadır. Bu nedenle önce resminizi koyduğunuz websitesinden kaldırınız. Eğer bu resmi siz koymadıysanız ilgili siteyle iletişime geçerek kaldırılmasını talep edebilirsiniz. 3.part site yöneticisi ilgili resmi siteden kaldırdığında sizde bir sonraki adım (Sayfa & Resim kaldırma isteği aracı) kullanacaksınız.

Google’da adınız resminiz vb bir çok bilgilerin bulunduğu websayfaları var. Bu bilgileri Google direk kaldırma gibi bir zorunluluğu yok çünkü siz bu bilgilerinizi zaten google harici sitelerde paylaşmışsınız. Google’da bu bilgileri doğal olarak arama sonuçlarına dahil etmiş.

1.Kural: Siz bilgilerinizin bulunduğu web sitesine login olup bilgilerinizi kaldırın. Bu kural olmuyorsa site yöneticisiyle iletişim formu veya iletişim mail adresi üzerinden kontak kurmayı deneyin. İki aşamadan birini yaptınız ve artık topu Google’ya atacaksınız.

O zaman bu adresteki kaldırma isteği aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmadan önce sizin içeriğinize ulaşılamıyor olduğundan emin olun yoksa bir sonuç vermez. Yani sizin resminizin ilgili siteden silindiğini yada kaldırıldığından tam emin olun. Eğer zaten bilgiye ulaşamıyorsanız bu durumda 3.part siteden bilgi kaldırılmıştır ve artık Google URL Kaldırma aracını kullanabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1

Yukarıdaki forma Google arama sonuçlarından yönlendiğiniz ve kaldırılmasını istediğiniz resim, yazı vb. içeriğin URL adresini kopyalarak yapıştırınız.

Bu aşamadan sonra artık Google otomatik olarak 3-5 gün içerisinde, Google arama sonuçlarında çıkan bilginizide otomatik olarak kaldıracaktır.

Kişisel bilgileriniz herşeye rağmen Google’dan kaldırılmıyorsa veya Telif Hakkı konusunda bir durum söz konusuysa o zaman aşağıdaki bağlantı size yardımcı olacaktır.
http://www.google.com/google-d-s/intl/tr/legal.html